Zespół Szkół

im. Marii Grodzickiej

w Lubrańcu Marysinie

Tel./Fax 54 286 20 60

e-mail sekretariat_zsmarysin@op.pl

19 kwietnia 2021

Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile"

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza szkoła od kilku lat bierze w niej udział.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Wszyscy, którzy chcieli pamiętać o wydarzeniach z 1943 roku zanosili na warszawski Muranów. Stąd nazwa akcji – Żonkile.
W tym roku nasza szkoła w sposób zdalny uczestniczyła w akcji "Żonkile". Uczniowie obejrzeli film pt. "Muranów – Dzielnica Północna", a na znak pamięci o wybuchu powstania w getcie swoje zdjęcia profilowe zamienili na fotografie żonkili.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel./Fax 54 286 20 60

Tel. kom. 512 181 864

e-mail: sekretariat_zsmarysin@op.pl