07 października 2022

"Dogadajmy się" 2021-1-PMU-4103

30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami, paniami Katarzyną Prokopiak i Magdaleną Łukasik oraz panami Dariuszem Jarońskim i Adamem Kapelińskim, dwa ostatnie tygodnie września spędziło na Litwie. Powodem pobytu była realizacja projektu kulturowego "Dogadajmy się" 2021-1-PMU-4103 w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do hotelu Panorama Hotel położonego w centrum Wilna. Następnego dnia po raz pierwszy pojechaliśmy do naszej szkoły partnerskiej - Gimnazjum Michała Balińskiego w Jaszunach. Wielkie wrażenie wywarła na nas gościnność i pogodne usposobienie naszych litewskich partnerów. Podczas pierwszych zajęć integrowaliśmy się z uczniami i gronem pedagogicznym, uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach. Pani wicedyrektor, Andżeła Dajlidko, oficjalne rozpoczęła projekt i opowiedziała nam o historii szkoły, systemie oświaty na Litwie i działaniach podejmowanych w placówce. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które jednocześnie realizowały założenia projektu i pracowały nad jego rezultatami. Stworzyliśmy kronikę zawierającą opisy najważniejszych wydarzeń z regionu, przygotowaliśmy przedstawienie dotyczące historii regionu oraz zamieszkującej jej społeczności. Udało nam się przygotować wpisy na bloga naszego projektu dotyczące polsko -litewskiej historii, wspólnych tradycji i współpracy. Podczas zajęć znalazła się chwila na rozmowy na temat przyszłych projektów. Najwięcej radości wszystkim uczestnikom sprawiły zajęcia taneczne. Po dokończeniu prac zorganizowaliśmy sportowe rozgrywki w piłkę nożną oraz w siatkówkę, podczas których wszystkie drużyny dały z siebie wszystko. W poznawaniu historii regionu Solecznickiego pomocne były wycieczki zorganizowane przez Gimnazjum. Udaliśmy się do Pałacu Balińskich w Jaszunach, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Zwiedziliśmy także Muzeum Anny Krepsztul, kościół w Butrymańcach, ruiny Rzeczpospolitej Pawłowskiej, Dziewieniski Historyczny Park Regionalny, solecznicki Dwór Wagnerów i wiele innych ciekawych historycznie miejsc. Skorzystaliśmy także z zaproszenia Stowarzyszenia Rodzina Ponarska na Konferencję Ponarską w Pałacu w Jaszunach. W weekend byliśmy na całodniowej wycieczce, podczas której zwiedzaliśmy Wilno. Pani przewodnik pokazała nam najważniejsze miejsca, takie jak Ostra Brama, Stare Miasto czy Pałac Wielkich Książąt. Spacerowaliśmy ulicami, którymi chadzał poeta, Adam Mickiewicz. Odwiedziliśmy również znajdującą się sto metrów od Ostrej Bramy „Celę Konrada”, w której toczyła się akcja jednego z najsłynniejszych utworów literatury polskiej - III części „Dziadów” A. Mickiewicza. W kolejny dzień udaliśmy się z przewodnikiem na zamek w Trokach. Oglądaliśmy najpiękniejszy litewski zamek na wodzie. Następnie odwiedziliśmy miejsce zagłady obywateli II Rzeczypospolitej – Ponary. Na koniec nawiedziliśmy cmentarz na Rossie, który został założony w 1801 roku. Przed murem cmentarnym znajduje się serce Marszałka Józefa Piłsudskiego, a po obu stronach groby polskich żołnierzy.
Wszystkie rezultaty projektu zostały zaprezentowane ostatniego dnia pobytu w szkole partnerskiej. Podsumowaliśmy zdobytą wiedzę, przedstawiliśmy przygotowane prezentacje i pożegnaliśmy się ze szkołą pełni radości i pozytywnych wrażeń, pewni, że w przyszłości jeszcze nie raz się zobaczymy. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty. Na zakończenie podsumowań wzięliśmy udział w grze terenowej po okolicy. Każdy uczestnik gry otrzymał drobny upominek.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu, opiekunom i pilotowi za okazaną pomoc i opiekę przez dwa tygodnie, przewodniczkom za przekazaną wiedzę, a szkole w Jaszunach za miłe przyjęcie i smaczne obiady Było super! Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na Facebooku oraz na stronie naszej szkoły. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie raz wziąć udział w podobnym projekcie.